Skolioza

Skolioza je chorobné zakřivení páteře do stran od svislé roviny. Nejčastěji objevuje u dětí a dospívajících.

Páteř bez postižení má být v tomto ohledu přímá, bez jakéhokoliv vybočení.

Při pohledu z boku vykazuje charakteristické zakřiveníkvůli kompenzaci svislých rázů - krční a horní hrudní páteř vpadlá (lordóza), mezi lopatkami vypuklá křivka (hrudní kyfóza), v bederní oblasti vpadlá křivka (bederní lordóza) a v křížové srostlé oblasti opět vypuklá (kyfóza).

Zvětšení či zmenšení těchto typických křivek je znamením, že v těle něco nefunguje tak, jak by mělo.

Klasická medicína:

V klasické medicíně se využívají tři léčebné metody. Jejich výběr záleží na několika faktorech, jako jsou velikost a druh deformace páteře, věk, pohlaví a při mladistvých růstová rychlost, stupeň vývoje pohlavních znaků a jiné. První metodou je rehabilitační cvičení, následuje léčba korzetem a při neúspěchu dvou předchozích metod a přijednoznačné potřeběnásleduje operace skoliózy. Ani jeden z těchto způsobů neřeší příčinu ani případné opětovné zhoršení skoliozy.

Klasická medicína vidí původ v samotném pohybovém systému, od toho se odvíjí i léčba pouze lokálního projevu, soustředí se pouze na páteř. Skolioza je medicínsky neléčitelná.

Při nošení korzetu, nebo operaci, se znehybní část páteře. Tyto metody mají za následek další nežádoucí deformity, ochabování určitých svalových partií a narušení psychiky pacienta. Zřejmě nejhorší dopad na psychiku dítete z používání korzetu je vytváření řady komplexů, místo možnosti získávání zdravého sebevědomí (nejen z důvodu omezení hybnosti).

Ještě zoufalejší pokus medicíny o léčení skoliozy je operace. Voperováním ocelové tyče se nezabrání dalším deformacím páteře.

Ze všeho nejvíce potřebuje páteř pohyb.

Jančovo vysvětlení :

Naštěstí existuje možnost skutečné léčby a ve včasných stádiích i vyléčení skoliozy. Objevil ji pan Janča.

Podstata jeho léčby spočívá v tom, že skolióza není nemoc páteře, ale látkové výměny.

Z různých důvodů oslabená činnost látkové výměny, především jater, vede ke zhoršené aktivaci určitých prvků v těle, hlavně hořčíku, vápníku a jódu, což se navenek projevuje hyperaktivitou, křečovitostí svalů, tuhnutí šlach, poruchou nervového systému a deformací páteře. Na vině jsou téměř vždy dysfunkční játra

Poznáme to podle výrazné bolesti při stlačení reflexní plošky jater. Někdy nám lidé argumentují, že játra mají po všech vyšetřeních v pořádku. Asi by ty procedury měly obsahovat i reflexologické vyšetření.

Dysfunkci jater může zapříčinit jejich přetížení stravou. Například je velmi zatěžuje a poškozuje pasterizované kravské mléko, dále některé mrtvé jogurty, rafinovaný cukr, alkohol, uzeniny, nevhodné kombinace jídel, jeho nadměrné množství, atd.

U dětí se skoliózou, které nejvíce ze všehopotřebují pociťovat lásku, často sledujeme únik k nadměrnému požívání cukru a sladkostí. Cukr z těla dramaticka odčerpává hořčík, čímž vznikne křečovitost, která se nejprve projeví v krční páteři. Tím se ještě více omezí činnost štítné žlázy, jíž se beztak v období dospívání, kdy jsou nastartovány pohlavní žlázy, nedostává energie.

Velmi důležité je cvičení zaměřené především na krční páteř. Doplňování živin a srovnávání metabolismu.

Játra oslabují i analgetika, která jsou klasickou medicinou předepisována na bolesti spojené se skoliozou.

Důležitá je odpora energie jater a současná dotace mega přírodníchživin podle věku.

Z hlediska psychosomatiky:

U skoliozy, vychlení páteře do strany, jde o nevědomé odchýlení od středu. Přiklání-li se těžiště života k levé, tedy ženské straně, přichází automaticky zkrátka pravá - mužská strana, což ani té žesnké straně nesvědí. Při vychýlení doprava je tomu naopak. Tělesným pokřivením odpovídají pokřivení duševní, kterého si postižení nemusí být vůbec vědomi. Jakkoliv se vytáčejí, obhajují, obracejí, chyb je vždy za jejich zády. Pokřivení má vždy dvě strany- od jedné se člověk odvrací, k druhé přiklání. (významná je role otce a matky v dětství)

příklad: Dítě v pubertě, které se nedokáže postavit svému otci, začne se mu (konfliktům) vyhýbat, hledá útočiště u matky. Jelikož se neumí duševně distancovat, musí dělat to co otec chce, zastupuje ho jeho páteř- vychýlí se doleva (ustupuje pravé -mužské části). V dospělosti se podvědomě vyhýbá otevřené úpřímnosti, hledá okliky, nepřiznávají si nepřímost. V komunikaci místo přímosti a otevřenosti je sklon k omotání si druhého kolem prstu, volí okliky, přitom se sami nechají omotat kolem prstu.

Skolioza nám říká, aby se postižený opravdu postavil na tu stranu, které dává přednost, rovnoměrně rozdělit váhu mezi cit a rozum (ženskou a mužskou energii). Učí nás řešit věci přímo, bez oklik.. s upřímností zejména sám k sobě.

 • Od které strany jsem se odvrátil?
 • Co v mém životě přichází zkrátka, co potlačuji?
 • Co obcházím?
 • Jak je to s mou upřímností?
 • Jaké dělám kompromisy a snadné okliky?

Při větších odchylkách jsou postiženy i vnitřní orgány hrudního koše. Je srdce na pravém místě? Plicní "křídla" se nemohou plně rozvíjet-nemohou dělat velké (vý)lety ani ve smyslu komunikace.

V případě dětské skoliozy je třeba řešit vztahy v rodině. Dítě postřebuje lásku obou rodičů- ne před jedním ustupovat a dělat mu více místa.

Alternativní léčba skoliózy:

 • řešení příčiny (viz psychosomatická příčina)
 • masáže
 • Shiatsu (akupresura)
 • kraniosakrální terapie
 • reflexní terapie
 • Dornova metoda
« předchozí článek další článek »