Lymfatický systém

Jedním z důležitých systémů, které pomáhají při detoxikaci organismu, je lymfatický systém. Slezina je zodpovědná za kvalitu našeho imunitního systému, protože čistí lymfatický systém, odvádí z těla chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami a odstraňuje z krve staré červené krvinky.

Lymfatický systém je samostatný systém kanálků, jimiž proudí tekutina - lymfa. Součástí tohoto systému jsou lymfatické uzliny, které zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z těla. Lymfa odvádí z těla chemické látky, které naše tělo přijímá, filtruje např. i bílou barvu potravin. Lymfatický systém je vlastně takový odvodný systém, který tvoří lymfaticé uzliny, lymfa, slezina, mandle a brzlík.

 

Narušení lymfatického systému

Funkce lymfatického systému mohou být narušeny z mnoha důvodů.

Pokud často trpíte na angíny, určitě nemáte v pořádku lymfu.

Mandle jsou naše kontrolka, která nám hlásí přetížení lymfatickém systému a sleziny.

Pokud máte jakékoliv potíže s oblastí krku, třeba trpíte chrapotem, máte pocit staženého hrdla, nejste si jisti v komunikaci, i to je důsledek přetíženého lymfatického systému.

Čistota lymfatického systému se projevuje v celém hormonálním systému, takže kdo má potíže se štítnou žlázou nebo jinými žlázami s vnitřní sekrecí, jistě se mu lymfa blokuje a to především v místě, kde ona žláza leží.

I zbavování se chloupků je příčinou stagnace lymfy, protože ta proudí těsně pod kůží a tudíž vytrhávání chloupků narušuje její tok. Také jakýkoliv chirurgický zásah do těla, zranění, které zanechává jizvy, způsobuje přerušení toku lymfy a následné otékání příslušné části těla.

Pokud užíváte jakékoliv hormony, ať na štítnou žlázu, antikoncepci, při menopauze, proti revmatismu, na astma, apod., máte lymfu taktéž přetíženou. Umělé hormony totiž lymfu brzdí a plní.

 

Narušení lymfatického systému z hlediska psychosomatiky

Kvalitní proudění lymfy nám pomáhá v rovině duchovní zbavovat se zloby, nešvarů, neodpuštění, křivd a bolestí, pomáhá nám čistit myšlení, pomáhá nám zbytečně neulpívat na zbytečnostech a zbytečně se v nich nepitvat, pomáhá nám zachovat si čistou hlavu, radost v životě a chuť jít dál.

 

Příznaky problémů s lymfatickým systémem

Pokud se naruší správná funkce lymfatického systému, projeví se ale obvykle následujícími příznaky:

kožní problémy

angíny

artritida

nadváha, celulitida

bolesti hlavy

chronická únava

infekce nosních dutin

poruchy trávení

bolesti kloubů

zvětšené mízní uzliny


Jak rozproudit ucpanou lymfu

1) Pravidelná fyzická aktivita

je jedním ze základů zdravého lymfatického systému. Nejefektivnějším pohybem pro rozhýbání lymfy je skákání na trampolíně. Tento pohyb je totiž nejlepší pro stimulaci toku lymfy a detoxikaci ostatních orgánů jako jsou ledviny nebo např. játra.

2) Manuální lymfodrenáž

stimuluje tok a zároveň pomáhá odvádět nahromaděné tekutiny a toxiny. Dochází ke zmenšení otoků a je podpořena celková detoxikace těla.

3) Alternativní terapie

Kraniosakralní terapie, shiatsu, akupresura, akupunktura apod.

4) Studená a horká sprcha

Střídání teplé a studené sprchy lymfatickému systému prospívá. Teplá voda rozšiřuje nejen cévy, ale i lymfovody a studená je zase stahuje. Tím docílíme lepšího proudění.

5) Suché kartáčování /tření těla

Masírujeme krouživými pohyby kartáčem nebo ručníkem, ideálně před a po koupeli. Začneme od nohou, přes tělo směrem k srdci. Stejně tak na rukách, od prstů směrem k srdci.

6) Pitný režim

Pití dostatečného množství vody je důležité. Neméně důležité je ale i jakou vodu pijete. Vysoký obsah chloru nebo fluoru lymfatický systém zatěžuje. Doporučená denní dávka tekutin je 3% vaší váhy. (80 kg=2,4 l vody)

7) Nenosit těsné oblečení.

Je velmi důležité nenosit těsné oblečení. Kritickým jsou zejména podprsenky, které stahují v oblasti uzlin v podpaží a těsné kalhotky v oblasti uzlin ve slabinách.

8) Dýchat

Hluboké dýchání rozpumpuje lymfatický systém. Dýchání podpoří procesy, aby se toxiny dostaly do krve, a posléze mohly být odstraněny játry a ledvinami.

9) Strava

Čisté, bohaté na živiny a většinou syrové potraviny podporují zdravý tok lymfy.

tmavé zelené listy

ovoce s nízkým obsahem cukru

česnek

lněné semínko

mořská řasa

chia semínka

avokádo

brusinky

vlašské ořechy

brazilské ořechy

Mandle

Vyhýbejte a výrazně omezte hlavně:

cukr

umělá sladidla

konvenční mléčné výrobky

konvenčně zvednuté maso

sója

polotovary

konzervační přísady

sůl

pečené dobroty

 

Bylinky podporující lymfatický systém:

Echinacea

Kozinec blanitý

Vodilka kanadská

Babtistie barvířská

Červený jetel

Líčidlo

Petržel

Koriandr setý

 

Pro více informací doporučuji knihy : Otoky a lymfa, Otoky a záhadná lymfa

« předchozí článek další článek »